Dron dla geodety

You are currently viewing Dron dla geodety

Jak wybrać drona dla geodety? Na co zwrócić uwagę? Jakie prace można z jego pomocą zrealizować, a jakich nie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Dron dla geodety – wstęp

Bezzałogowce i oprogramowanie fotogrametryczne to już nie innowacja w geodezji. Stały się normalnym narzędziem pracy. Oczywiście stwierdzenie „dron dla geodety” jest uproszczeniem, bezzałogowiec sam w sobie można najprościej porównać do samochodu jakim przewozi się sprzęt geodezyjny, czyli to co tak naprawdę jest istotne. W przypadku drona jest to sensor. Auta też mogę być lepsze i gorsze do pracy terenowej – wiadomo, że liczy się prześwit, zasięg, pojemność bagażnika, opony, spalanie i w końcu jak zawsze – cena.

Podobnie dron – ważny jest czas lotu, zasięg, rozmiar, łatwość obsługi, RTK. Bardzo istotny jest serwis, dostępność akcesoriów, wsparcia technicznego i jak zawsze – cena. Jednak to co naprawdę istotne to sensor. Bo to on gromadzi dane, które potem geodeta przetwarza. Jakość tych danych stanowi o wartości drona dla geodety. Przyjrzyjmy się parametrom kilku rozwiązań dostępnych na rynku pod kątem przydatności w pomiarach terenowych. Na warsztat bierzemy najpopularniejszego DJI Mavic 3 Enterprise, DJI M350 RTK wyposażonego w skaner L2 oraz najnowsze rozwiązanie – DJI Dock2 z dronem Matrice 3D. W artykule świadomie pomijamy kwestie oprogramowania od obróbki danych. Będzie to tematem osobnego wpisu.

dron dla geodety - Mavic 3E

Parametry techniczne

Zacznijmy od technikaliów każdego z urządzeń.

Garść uwag na początek:

– przy porównaniu parametrów pod uwagę bierzemy jedynie drony, bez stacji dokującej w przypadku DJI Dock2.

– czas przygotowania do lotu – to parametr czysto subiektywny, jednak z naszego punktu widzenia bardzo istotny. Określa jak długo zajmuje nam wysłanie drona w powietrze od momentu wyjęcia go z bagażnika i zakładając, że projekt misji został przygotowany wcześniej. I charakterystyka zastosowanie DJI Dock2 powoduje, że czas przygotowania do lotu jest równy zero, bo dron jest do lotu gotów stale.

DJI Mavic 3E DJI Matrice 350 RTK z L2 Matrice 3D
Waga [g] 1050 9000 1610
Wymiary 350x283x108 810x670x430 335x398x153
Klasa drona C2 C3 lub C5 z akcesoriami brak
Wodoodporność brak IP55 IP54
Temperatura pracy [°C] -10 do +40 -20 do +50 -20 do +45
Czas lotu [min] 40 40 50
Zasięg [km] 3 3 10
Odbiornik RTK tak tak tak
Prędkość lotu w trakcie zbierania danych 15 8 15
Obszar z jakiego możemy zebrać dane w jednym locie [ha] Około 20 Około 15 Około 30
Czas przygotowania do lotu < 5min <15 min 0 min*
Rodzaj danych Zdjęcia Zdjęcia i chmura punktów Zdjęcia

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie sprzętu jest standardem w geodezji. Nie inaczej jest przypadku drona do geodezji. Pamiętajmy, że szkodowości w lataniu jest znacznie większa niż w pomiarach naziemnych. DJI do każdego z rozwiązań enterprise dodaje roczną lub dwuletnią opiekę – DJI Care. Warto w trakcie użytkowania dokupić to ubezpiecznie na lata kolejne. Stanowi ono swego rodzaju AutoCasco na drona. Producent nie wnika w przyczynę uszkodzenia i za stosunkowo niewielką franszyzę redukcyjną otrzymujemy nowego drona. Cały proces realizowany jest sprawnie a przerwa w pracy nie przekracza często nawet tygodnia. Istotną informacją jest, że aby skorzystać z ubezpiecznie DJI Care należy mieć „zwłoki”. Szczególnie istotne jest to w przypadku realizacji lotów nad zbiornikami wodnymi lub lasami.

Serwis

Mimo braku serwisu autoryzowanego na terenie kraju naprawy wykonywane są sprawnie a cały proces logistyczny nie zmusza użytkownika do jakichś skomplikowanych czynności. Sprzęt odbierany jest od użytkownika przez kuriera i po naprawie przez kuriera dostarczany.

dron dla geodety - M350 RTK z L2

Wsparcie techniczne i wdrożenie

Ten punkt jest dla nas, jako Akademii bardzo istotny. I tu często pojawiają się różnice w podejściu dostawców. Członkowie naszego zespołu wiele lat wdrażali technologie GPS/TPS w setkach firm geodezyjnych. Nie wyobrażamy sobie, aby pierwszy sprzęt do klienta trafił kurierem. Każde wdrożenie drona jest u nas procesem. Jesteśmy obecni przy pierwszym uruchomieniu i lotach, a w razie pytań zarówno o obsługę jak i samej realizacji lotu nasi specjaliści służą klientom pomocą.

Cena

Dron dla geodety nie jest wydatkiem niskim. Zresztą jak każdy sprzęt pomiarowy – czy to odbiornik GNSS czy tachimetr. Ceny prezentowanych rozwiązań zaczynają się od 18000 pln brutto w przypadku Mavica 3E, przez 65000 pln brutto (DJI Dock2 z dronem M3D), po 132000 pln brutto za DJI M350 RTK ze skanerem L2. Czy można wydać mniej na drona do geodezji? Można, ale coś za coś. Stosując drony konsumenckie (np DJI Air3) wydatek obniżymy do kwoty poniżej 10 000 pln brutto, jednak otrzymujemy sprzęt dostarczający znacząco gorszych danych (gorszy aparat, mniejsza matryca, brak mechanicznej migawki), bez odbiornika RTK i bez możliwości dalszej rozbudowy.  A skoro już jesteśmy przy danych:

Dane

To co dron dla geodety ma dostarczać to dane. Są one istotą pracy i podstawą do opracowania wyników a co za tym idzie – pieniędzy zarobionych przez użytkownika.  A za jakość danych odpowiada bezpośrednio sensor. Wszystkie z omawianych urządzeń wyposażone są w podobne aparaty RGB (światła widzialnego). Są to wyposażone w mechaniczną migawkę kamery o 20 Megapixelowej matrycy 4/3 CMOS. Każde ze zdjęć – dzięki odbiornikowi RTK – tagowane jest współrzędnymi jego wykonania z dokładnością poniżej 3-4 cm. Jakoś opracowań, przy zachowaniu reżimu odpowiedniego pokrycia podłużnego i poprzecznego pozwala na osiągnięcie dokładności opracowania na poziomie lepszym niż 10 cm.

Dodatkowo (a właściwie przede wszystkim) sensor L2 w M350 to skaner 3D. Zbiera dane z prędkością 240 000 pkt/s przy pojedynczym odbiciu i ponad 1 mln przy wielokrotnym.  Łącząc prędkość zbierania danych z ich jakością – współrzędne każdego z punktów określone są  z dokładnością 5cm mamy narzędzie dające natychmiastowe wyniki zaraz po locie. Bez czasochłonnego opracowania w oprogramowaniu fotogrametrycznym. Skaner pozwala jednak nie tylko na oszczędność czasu – pozwala na pomiary w terenach leśnych. 5 wiązek daje nam pewność, że otrzymamy numereyczny model terenu w najbardziej niesprzyjających warunkach. W sytuacjach, w których klasyczna fotogrametria niestety ujawnia swoje słabości.

dron dla geodety - Dock2

Dlaczego omawiamy trzy różne rozwiązania a nie wskazujemy uniwersalnego?

Zastosowanie

Każde z opisywanych rozwiązań służy nieco innym celom. Nieco upraszczając, w naszym przekonaniu:

  • DJI Mavic 3 enterprise jest rozwiązaniem idealnym na początek i do większości zastosowań geodezyjnych – wystarczającym. Niewielki rozmiar, nadana klasa C2, prostota obsługi, wysoka jakość pozyskanych danych oraz odbiornik RTK czynią z niego niezastąpione narzędzie do obliczeń mas ziemnych, zbierania danych do tworzenia map do celów projektowych czy nadzoru nad budową.
  • M350 RTK ze skanerem L2 to narzędzie dla najbardziej wymagających użytkowników, chcących największej wydajności, szybkości uzyskiwania wyników i pomiarów w terenach leśnych lub rolnych, w sytuacji w której nie można czekać do późnej jesieni lub wczesnej wiosny aby na drzewach nie było liści a na polach upraw.
  • DJI Dock2 to rozwiązanie kierowane do stałego nadzoru nad budową. Urządzenie zainstalowane na dachu baraku, może służyć do cyklicznych pomiarów budowy, jej zmian w czasie, analizy zmiany ilości materiału na składowiskach. Jeśli planujemy dłuższą obsługę jednego obiektu Dock2 jest rozwiązaniem idealnym. Matrice 3D ma jeszcze jedną zaletę – może być wykorzystany bez stacji dokującej, stanowiąc alternatywę dla Mavic 3E.

A jeśli nie DJI?

Alternatywy

Na rynku mamy wielu producentów dronów dla geodety. Jest Yuneek, Autel, szereg producentów latających skrzydeł, helikopterów. W naszej pracy mieliśmy okazję wdrażać większość z tych rozwiązań, jednak rozwój omawianych platform, polepszenie parametrów technicznych wraz ze stosunkowo niską ceną powoduje, że znaczącą większość prac geodezyjnych wykonamy za pomocą produktów DJI taniej i pewniej, a jeśli będziemy potrzebowali na przykład zapasowych akumulatorów to w naszej okolicy na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie potrzebne nam akcesoria mógł użyczyć. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o przedstawionych rozwiązaniach, zobaczyć je na żywo, przetestować, lub jeśli Wasze potrzeby są nietypowe, chcielibyście zapoznać się z szerszym spektrum rozwiązań dla geodezji, zachęcamy do kontaktu poprzez bezpłatną konsultację.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji już teraz

Masz wątpliwości dotyczące wykorzystania dronów w Twojej firmie? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę zanim podejmiesz decyzję?

Bezpłatna konsultacja to 15 minutowa rozmowa z naszym ekspertem. Możesz ten czas wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu związanego z dronami.

Strona Bezpłatna konsultacja

Oświadczam iż, zapoznałam/em się z treścią Polityki Prywatności, Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.