Jak wykonać inspekcję instalacji fotowoltaicznej dronem z kamerą termowizyjną?

You are currently viewing Jak wykonać inspekcję instalacji fotowoltaicznej dronem z kamerą termowizyjną?

Wprowadzenie

Energia słoneczna, jako zrównoważone źródło energii, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Wraz z rozwojem technologii fotowoltaicznych, liczba instalacji paneli słonecznych rośnie dynamicznie. Jednak utrzymanie efektywności tych instalacji wymaga regularnych inspekcji i konserwacji. Tradycyjne metody inspekcji mogą być czasochłonne i kosztowne, co sprawia, że wykonywanie oceny stanu technicznego z powietrza staje się coraz bardziej atrakcyjne. Coraz częściej w wykonaniu takiego badania termowizyjnego może być wykorzystany profesjonalny dron termowizyjny.

dron z kamerą termowizyjną

Źródło: DJI Enterprise, dron DJI Matrice 30T

Rozdział 1: Rozwój fotowoltaiki i wyzwania inspekcji z powietrza.

Energia słoneczna staje się kluczowym elementem światowej transformacji energetycznej. Rozwój technologii fotowoltaicznych umożliwia przekształcenie promieniowania słonecznego na czystą energię elektryczną, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Systematyczne badania termowizyjne pozwalają zapewnić wysoką skuteczność instalacji fotowoltaicznej. Uszkodzenia mechaniczne, zużycie lub degradacja komponentów mogą wpływać na wydajność systemu. Tradycyjne metody inspekcji, takie jak przeglądy z użyciem drabiny lub podnośnika koszowego, mogą być uciążliwe, czasochłonne i kosztowne.

instalacja fotowoltaiczna w obrazie kamery termowizyjnej z wykrytym uszkodzeniem

Rozdział 2: Dlaczego Drony z Kamerami Termowizyjnymi?

Drony z termowizją umożliwiają szybką i skuteczną inspekcję instalacji fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu drona, specjalista może szybko przeanalizować całą powierzchnię paneli słonecznych z lotu ptaka, co znacznie przyspiesza proces oceny stanu technicznego instalacji. Dron z kamerą termowizyjną pozwala na detekcję problemów termicznych, takich jak przegrzewające się ogniwa fotowoltaiczne czy niewłaściwe rozkładanie ciepła. To kluczowe informacje, które mogą wskazać na potencjalne uszkodzenia lub problemy wydajnościowe.

instalacja fotowoltaiczna z kamerze termowizyjnej

Rozdział 3: Jaki dron z kamerą termowizyjną do Inspekcji? Przygotowanie drona do pracy.

Nie wszystkie drony mogą być użyte do inspekcji instalacji fotowoltaicznych. Konieczne jest wybranie modelu, którego specyfikacja techniczna spełnia określone parametry, takie jak: wydajność lotu, prędkość lotu, wysoka dokładność pomiaru, optymalny zakres pomiaru temperatury czy w końcu możliwość przenoszenia kamery termowizyjnej. Niezwykle ważnym elementem jest również system transmisji wideo i systemy wizyjne pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność pracy. Praktycznie każdy dostępny na rynku profesjonalny dron z kamerą termowizyjną posiada moduł rtk, pozwalający na bardzo dokładne pomiary położenia drona. Dużą popularnością cieszą się drony termowizyjne: drony z serii Matrice produkowane przez DJi (w tym szczególnie DJI Matrice 30T), drony Autel lub Yuneec.

Rozdział 4: Proces inspekcji z wykorzystaniem drona z termowizją

Badania termowizyjne obiektu pilot rozpoczyna od precyzyjnego zaplanowania trasy lotu drona. Niemalże wszystkie dostępne na rynku drony termowizyjne pozwalają na loty automatyczne według wcześniej zaplanowanej misji. Podczas takiego lotu, zainstalowany na dronie system wizyjny precyzyjnie rejestruje obraz w paśmie światła widzialnego i termowizję. To wszechstronne urządzenie oferuje kamerę szerokokątną, zmiennoogniskową i termowizyjną, dzięki czemu precyzyjnie rejestruje różnego rodzaju dane. Dla większości dronów maksymalny czas pracy sięga od 30 do 40 minut, co pozwala na wykonanie inspekcji z powietrza kilkudziesięciu hektarów terenu. Przed startem pilot powinien zadbać o właściwe ustawienie zakresu pomiaru temperatury, które możliwe jest w systemie konfiguracji drona. Podczas lotu drona termicznego, pilot powinien monitorować parametry drona, w szczególności jego prędkość lotu i ilość obserwowanych satelitów, która wpływa na dokładność pozycji wyznaczaną przez moduł RTK.

Rozdział 5: Analiza i Raportowanie Wyników

Po zakończeniu inspekcji, specjaliści przystępują do analizy zebranych danych termowizyjnych. Do analizy zebranego materiału wykorzystywane jest oprogramowanie, które na podstawie inspekcji linii i kolumn identyfikuje uszkodzone lub niedziałające elementy instalacji.

przykład raportu z analizy termowizyjnej

Źródło: KPDrone

Na podstawie zebranych danych tworzony jest raport zawierający informacje o stanie instalacji, wykrytych problemach oraz zaleceniach dotyczących napraw i konserwacji. To istotny dokument wspierający dalsze działania utrzymaniowe. Podczas realizacji misji można również wykorzystać system transmisji wideo do przekazywania obrazu z drona termicznego w czasie rzeczywistym do centrum analizy obrazu.

Rozdział 6: Korzyści z Inspekcji Dronowej

Wykorzystanie profesjonalnego drona z kamerą termowizyjną pozwala skrócić czas przeprowadzenia inspekcji i ograniczyć związane z nią koszty. Eliminuje konieczność wykorzystywania drabiny czy podnośnika koszowego. Wykorzystanie obrazów z powietrza znacząco poprawia efektywność i dokładność pomiaru w terenie. Badania termowizyjne umożliwiają wczesne wykrywanie problemów, co pozwala na szybką interwencję przed poważniejszymi uszkodzeniami. To z kolei wpływa na żywotność instalacji fotowoltaicznej.

Rozdział 7: Drony z termowizją – wyzwania i przyszłość inspekcji.

Drony z kamerami termowizyjnymi są bardzo obiecującą technologią wykorzystywaną do wykonywania inspekcji instalacji PV. Istnieją jednak również wyzwania z tym związane. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa lotów poprzez odpowiednie szkolenie pilotów, konieczność śledzenia regulacji prawno-technicznymi oraz stały rozwój technologiczny sprzętu. Rozwój technologii wspiera drony termowizyjne a sztuczna inteligencja pomaga rozwijać aplikacje wspierające badania termowizyjne instalacji fotowoltaicznych. Automatyzacja procesu analizy danych czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do identyfikacji problemów to obszary, które będą się rozwijać w nadchodzących latach.

Zakończenie:

Drony to niezwykle wszechstronne urządzenia. Wspierają pracę geodetów, inżynierów, akcje ratownicze służb czy pomagają w szybkim transporcie materiałów. Znalazły również zastosowanie podczas inspekcji instalacji fotowoltaicznych. Dron termowizyjny to podstawa innowacyjnego i skutecznego podejścia do utrzymania efektywności instalacji fotowoltaicznych. Dzięki szybkości zbierania danych, dokładności pomiaru i możliwości wczesnego wykrywania problemów, drony z termowizją stają się nieodłącznym narzędziem w dziedzinie energetyki słonecznej. Wraz z postępem technologicznym, możemy spodziewać się dalszego rozwoju tej metody inspekcji, co przyczyni się do zwiększenia efektywności oraz trwałości instalacji fotowoltaicznych.

Jeżeli zastanawiasz się, czy dron z termowizją może stanowić wsparcie dla Twojej firmy, skonsultuj to z nami. Naszymi Klientami są zarówno małe, jednoosobowe firmy jak i duże korporacje. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji podczas której pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy.

Formularz konsultacji