Jak zdobyć certyfikat C2 dla dronów DJI Mavic 3 i DJI M30?

You are currently viewing Jak zdobyć certyfikat C2 dla dronów DJI Mavic 3 i DJI M30?

Dla których dronów możliwe jest uzyskanie certyfikatu C2?

Jeśli posiadasz jedną z następujących wersji:

  • Mavic 3 Enterprise
  • Mavic 3 Thermal
  • Mavic 3 Multispectral
  • Matrice 30
  • Matrice 30T

Co daje certyfikat C2 dla dronów DJI?

Certyfikat klasy C2 pozwala na wykonywanie lotów w kategorii otwartej na zasadach podkategorii A2. Dzięki temu piloci mogą wykonywać loty 30m od ludzi lub 5m w trybie niskiej prędkości do 3m/s. Pozwala to bez większych przeszkód wykonywać wszelkiego rodzaju operacji w mieście.

Jak zdobyć certyfikat C2 dla dronów DJI serii Enterprise?

Proces otrzymania klasy nie jest skomplikowany i zajmuje do około 30 dni. Zgodnie z informacjami ze strony producenta należy:
1) Złożyć wniosek przez aplikację sterującą drona

2) Otrzymać naklejki identyfikacyjne

3) Umieścić naklejki na dronie oraz zamontować odpowiednie śmigła.

4) Wysłać zdjęcia drona z widocznymi naklejkami i śmigłami

5) Po zaakceptowaniu można pobrać certyfikat klasy naszego konkretnego egzemplarzaPoniżej przedstawiamy proces ubiegania się o klasę udostępnioną przez producenta w aplikacji DJI Pilot 2.

Włącz drona oraz aparaturę sterującą. Upewnij się, że jesteś zalogowany do swojego konta DJI klikając w ikonę postaci w lewym górnym rogu. Na pierwszej stronie aplikacji po połączeniu z dronem oraz udostępnieniu WIFI sprawdź  możliwość aktualizacji wchodząc w napis w prawym górnym rogu. Następnie wybierz zakładkę Firmware i uaktualnij wszystkie urządzenia do najnowszej wersji oprogramowania. Aktualizacja może trwać około 30 minut.

zrzut ekranu z aplikacji dji pilot główne okno
zrzut ekranu z aplikacji dji pilot informacja o dostępnej aktualizacji firmware

Po aktualizacji do najnowszej wersji aby złożyć wniosek o klasę C2 wejdź w profil swojego konta klikając w prawym górnym rogu ikonę postaci. Następnie wybierz zakładkę Service and Support.

zrzut ekranu z aplikacji dji pilot miejsce logowania do profilu użytkownika
zrzut ekranu z aplikacji dji pilot serice and support

W tym miejscu będzie dostępna opcja aplikowania o klasę C2. W tym miejscu należy podać nr seryjny drona oraz swoje dane do wysyłki naklejek, które umieszcza się na dronie.
Po poprawnym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego możemy w tym miejscu sprawdzić status sprawy. 

zrzut ekranu z aplikacji dji pilot z wnioskiem o dostarczenie naklejki klasy
zrzut ekranu z aplikacji dji pilot z możliwością wskazania adresu wysyłki

Po zgłoszeniu należy poczekać około 20-30 dni na przysłanie naklejek do umieszczenia na dronie. W przypadku dronów serii M30 oraz M3 Enterprise należy również zamontować odpowiednie śmigła spełniające wymogi klasy C2. W M30 są to tzw. śmigła do wysokich lotów Matrice 30 Series 1676 High-altitude Propellers  a w M3 Enterprise śmigła low-noise DJI Mavic 3 Enterprise Series Low-Noise Propellers. Instrukcja jak umieścić naklejki na dronie zostanie dodana razem z naklejkami oraz jest dostępna stronie informującej o statusie wniosku po zalogowaniu do swojego konta DJI https://repair.dji.com/mycase/index.

Również na tej stronie należy wysłać wykonane zdjęcia drona. Po akceptacji wysłanych zdjęć będzie możliwość pobrania certyfikatu w formacie PDF. Podobną procedurę można przejść do innych dronów DJI np. Mavic 3 zakupionym przed 1 Stycznia 2024 roku.

zrzut ekranu z aplikacji dji pilot